اندیشمندان ایرانی

زندگینامه گفتگوها و بررسی آثار پژوهشگران ایرانی

مصاحبه ای با مهندس شروین تقوی پژوهشگر ایرانی
نویسنده : جمعی از دانشجویان - ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٢٧
 

 

 

 

 

 

 

محقق و دانشجوی ایرانی دوره دکتری برق مؤسسه فن آوری کالیفرنیا (Caltech) با ابداع سیستم پایه‌ای جدید که می‌تواند تجهیزات اپتیکی و الکترواپتیکی موجود را از اساس دگرگون کند، طی پنج سال موفق به اختراع 100 نوع لیزر و سیستم‌های اپتیکی جدید شد.

مهندس شروین تقوی، دانشجوی دکتری مهندسی برق مؤسسه فن‌آوری کالیفرنیا در گفت‌وگویی تلفنی با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار داشت: اساس تمام سیستم‌های اپتیکی از قبیل لیزرها و مدولاتورها، یک سیستم ساده رزوناتور (نوسانگر) موسوم به رزوناتور «Fabry-perot » است که بیش از 200 سال پیش اختراع شده و به نام مخترعانش نامگذاری شده است.

در واقع رزوناتور «فابری ـ پروت» در علم اپتیک از همان جایگاهی برخوردار است که چرخ در صنعت خودرو دارد.

وی خاطر نشان کرد: رزوناتور « Fabry-perot » با وجود قابلیت‌ها و گسترده متنوع کارایی که دهها سال آن را به عنوان اساس سیستم‌های اپتیکی مطرح کرده، محدودیت‌هایی هم دارد.

مهمترین محدودیت این نوع رزوناتور در کیفیت عملکرد تجهیزات اپتیکی ساخته مبتنی بر آن و دشواری زیاد فشرده‌سازی این تجهیزات روی چیپ‌های چند میلیمتری است.

تقوی با اشاره به رویکرد صنایع الکترونیک و اپتیک به فشرده سازی تجهیزات در دهه‌های اخیر تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های رزوناتور «Fabry-perot» دانشمندان حدود 50 سال پیش نوع جدیدی از رزوناتورهای موسوم به رزوناتورحلقه‌یی (Ring Resonator) را ساختند که مهمترین ویژگی آن سهولت نصب بر روی چیپ‌ها است با این تفاوت که کاربردهای آن محدودتر از رزوناتورهای «Fabry-perot» است .

این مخترع جوان ایرانی در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطر نشان کرد: سیستم ابداعی من یک جایگزین جدید برای رزوناتورهای « Fabry-perot » و حلقه‌یی (Ring Resonator) است که مزیت‌های هر دو را دارد ــ بدون این که محدودیت‌هایی آنها را داشته باشد ــ‌ و علاوه بر آن ساختار بسیار ساده و کاربردهای بسیار وسیعتری نسبت به این دو نوع رزوناتورها دارد.

وی درباره کاربردهای سیستم ابداعی که رزوناتور (SRFP (Semi Ring Fabry-perot نامگذاری شده است،

گفت: این رزوناتور جدید می‌تواند در انواع لیزرها، ماجولیتورها، سیستم‌های اپتیکی، و ... به کار رود و با بهره‌گیری از آن می توانیم تجهیزاتی با کیفیت بسیار بهتر و دارای طیف نور بسیار تمیزتر طراحی کنیم که در زمینه مخابرات و ارتباطات راه دور و پزشکی، تجهیزات فضایی، کاربردهای نظامی از جمله دوربین‌های دید شب، سیستم‌های هدایت موشک، ماهواره‌ها و .... کارایی دارند.

تقوی در پایان خاطر نشان کرد: نکته جالب در این اختراع ساختار بسیار ساده آن است به طوری که در ابتدا فکر نمی‌کردم کار جدیدی باشد ولی بعد از ارائه در Caltech بسیار مورد توجه قرار گرفت به طوری که بلافاصله برای ثبت آن اقدام کردند و براساس مبانی رزوناتور SRFP ، 100 نوع دستگاه‌های مختلف ابداع کردم که همه آنها هم از سوی موسسه فن‌آوری کالیفرنیا به ثبت رسید.

گفتنی است، شروین تقوی لاریجانی که دارای دیپلم دانشگاه Orsay پاریس و فوق لیسانس مهندسی الکترونیک از دانشگاه کلتک آمریکا است، در سن 21 سالگی در نمایشگاه بین‌المللی اختراعات در ژنو به دلیل اختراع سیستم استفاده از نویزهای صوتی در تولید برق به دریافت مدال نقره نایل شد.

در طرح پیشنهادی وی، یک آنتن بشقابی صداهای بلند فرودگاه‌ها یا بزرگراه‌ها را از طریق میکروفن به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند که این جریان پس از یکسو سازی در یک خازن بزرگ ذخیره شده و به عنوان یک منبع تغذیه‌ی الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: ایسنا


 
comment نظرات ()